5 krokov pre nájdenie vnútornej slobody: praktický tréning a návod

Poznáte to klišé o tom, ako máme „prestať hľadať šťastie a spokojnosť vo vonkajšom svete a máme ho nájsť v sebe“? Počuli ste to asi to stokrát, ale ani za ten svet neviete, čo to vlastne znamená a ako to máte urobiť v praxi.

Chápem to veľmi dobre, lebo sama som si roky kládla tú istú otázku. Čítala som o tom knihy, hľadala odpovede ako na to, chodila na semináre, mala učiteľov. Robila som čo sa dalo, aj keď som často ani vlastne nevedela, čo hľadám.

A nešlo to a nešlo. Aj keď som si myslela, že som uspela a že už, jupíí, viem tú pohodu v sebe nájsť, prišla nová bolesť, hnev alebo situácia, v ktorej som svoje emócie nevedela zvládnuť a ovládli ony mňa.

Nechápte ma zle, nemám nič proti emóciám! Naopak. Sú super, sú korením života a bez nich by sme boli bezduché bábky. Milujem svoje city, pocity a vášne a vy by ste mali milovať vaše.

Ale je rozdiel v tom, či emócie vládnu nám, alebo či my vieme zvládnuť ich a využiť ich nádhernú kreatívnu silu. Je rozdiel v tom, či pociťujeme radosť a šťastie, lebo MY SME VYKONALI NEJAKÚ AKCIU, alebo len vtedy, KEĎ BOLA NEJAKÁ AKCIA VYKONANÁ VOČI NÁM.

Je rozdiel v tom, keď zažívame agóniu lásky, také to “Zavolá? Nezavolá? Príde? Nepríde? Uvidíme sa ešte? Myslí to vážne? Kam to vedie?”, alebo keď zažívame radosť a šťastie už zo samého faktu, že milujeme, že nám srdce bije a je to vlastne fajn bez ohľadu na to, či nám druhá strana cit opätuje (podľa našich predstáv) alebo nie.

Trvalo to veľa veľa rokov, ale našla som odpoveď. Už viem, aké to je na tej druhej strane. A nie, nie som osvietený Buddha, ktorý zvládne nádherne každú situáciu. Moje emócie sú silné. Ale dnes viem, čo s nimi. Viem, že keď si urobím svoju každodennú prácu, tak mi budú krásne slúžiť. A keď si ju neurobím – tak mnou budú mávať.

Ten pocit vnútornej slobody, vnútornej sily a pohody a šťastia však naozaj existuje. Dá sa dosiahnuť.

Ako?

Pripravila som pre vás malý návod. Vtip je v tom, že to “osvietenie” zvyčajne nepríde len tak, z ničoho nič. Ako úspech sa nerodí cez noc (aj keď sa nám to mnohí snažia nahovoriť), tak pocit, že náhle vládnete sami sebe neprichádza bez toho, aby ste pre to niečo urobili.

A čo to je, to niečo? Kde začať?

Postup je tento:

1 krok: Uvedomte si, čo sa deje.

V momente, keď sa udeje niečo, čo vo vás vyvolá hnev, zúrivosť, bolesť, smútok, slzy, jednoducho nejakú zásadnú emocionálnu reakciu, uvedomte si, že sa to deje. Povedzte si: “Aha, teraz cítim hnev”. Či je to preto, lebo vám Jozef už tretí krát na poslednú chvíľu zrušil rande, ktoré sám navrhol, alebo preto, lebo malý plešatý šéf v práci sa na vás zase nespravodlivo vykričal, alebo preto, lebo vám iný šofér vbehol do cesty a ešte on vynadal vám.

2 krok: Nereagujte.

Neurobte, čo by ste bežne urobili. Nehoďte telefónom o zem, nenapíšte fakt hnusnú sms-ku alebo email s výpoveďou. Neurobte v tejto chvíli NIČ. To je zásadný krok pre vašu vnútornú zmenu.

3 krok: Opýtajte sa samej alebo samého seba, prečo sa to stalo a prečo takto emocionálne reagujete. Čo vám táto situácia prišla povedať?

Možno to, že vo vnútri niekde cítite, že ten šéf má pravdu, neurobili ste všetko tak skvele. Alebo ste naozaj nemohli, lebo v práci trávite 12 hodín, padáte na hubu, nevládzete, ale aj tak hráte hrdinu, ktorý to dá. Možno ste naštvaná v skutočnosti na seba preto, že ste Jožovi znova naleteli, lebo viete, aký je, ale aj tak mu znova uveríte, lebo tá chvíľa s ním vám dá nakrátko pocit, že ste milovaná. Aj keď viete, že je to ilúzia, rada si klamete. Pre zmenu neobviňujte šéfa, Joža, svet, nepýtajte sa, prečo je k vám tak nespravodlivý. Pýtajte sa, čo vám ten moment prišiel povedať?

4 krok: Opýtajte sa, čo by v tejto chvíli urobil ten človek, ktorého najviac obdivujete.

Kto žije tak, ako vy by ste chceli? Kto vás v živote najviac pozitívne ovplyvnil a obdivujete a rešpektujete ho alebo ju? Otec? Mama? Učiteľka na základnej? Profesor na výške, ktorý vo vás veril, keď nikto iný nie? Winnetou? Víla Amálka? Vaše druhé múdre ja?

Poraďte sa. Nikdy nie ste sám alebo sama.

5 krok: Až teraz konajte.

Celý proces ste zvládli dobre vtedy, keď emóciu hnevu alebo bolesti nahradí emócia úľavy, pohody, radosti. Keď už nemáte akútnu potrebu konať. Alebo žiadnu potrebu konať. Vtedy ste prišli na správnu odpoveď na otázku “prečo”. Teraz už môžete konať, ale nebude to konanie z hnevu, ale z vnútornej sily. Bude to múdre konanie.

Tak.

Že to chce prácu? Áno. Tréning? Áno. Každodenný. A dlho. Nepôjde to za dva dni, a asi ani za týždeň. Ale o mesiac už môžete byť niekde úplne inde.

Máte pocit, že je okolo vás veľa teórie, ale málo praxe? Tak tu je prax.

Užívajte a dajte vedieť, ako vám to ide!

Lucia

PS: Ak chcete naozaj na sebe pracovať a priniesť prax do svojho života, vstúpte do môjho online klubu KLUB ODVÁŽNYCH ŽIEN.

Lucia Klapáčová

Www.luciaklapacova.sk

Lucia Klapacova
Sprievodkyňa úspešných žien k sebadisciplíne, realizácii ich cieľov a vytvoreniu života, po akom túžia. Môj príbeh si môžete prečítať tu: