fbpx

"Som tu pre TEBA, ak nechceš zostať na povrchu. Pre skutočnú zmenu v Tvojom živote.

So mnou pôjdeš hlbšie."

Lucia Klapáčová. Expertka na vzťahy, disciplínu a odvahu. 

Cesta odvážnej ženy 

Vzťahy ma od detstva fascinovali

Mojím veľkým darom je to, že si ľahko získavam dôveru a viem relatívne rýchlo preniknúť do podstaty a hĺbky akéhokoľvek človeka. Zblížiť sa.

Vždy som bola skvelá vo vytváraní a udržiavaní vzťahov. Od detstva som bola tá, ktorá dokázala ľahko vytvoriť vzťahy s rôznymi typmi ľudí.

Keď sa kamarátky rozhádali, ja som ich dávala dokopy. Vedela som mať super vzťahy aj medzi ľuďmi, ktorí sa inak radi nemali. Byť skvelá žiačka a disciplinovaná jednotkárka a zároveň mať za kamošov partiu motorkárov? Jasné, no problem!

Zároveň som milovala jazyky, cestovanie, históriu a priťahoval ma svet mužov, ktorý som ako dcéra slobodnej matky vyrastajúca v ženskom prostedí nepoznala.

A tak sa stalo, že som všetky veci spojila a medzinárodné a politické vzťahy sa mi stali profesiou na takmer dve desaťročia.

Cestovala som po svete, vytvárala a zlepšovala vzťahy medzi krajinami, politickými lídrami a inštitúciami. Pracovala som v mene mojej krajiny a robila to, čo som vedela najlepšie.

Bola som pre svoju prácu stvorená. Zároveň som mala aj rýchly analytický mozog, silné prežívanie emócií (ako tanečnica a umelkyňa), autenticitu, nákazlivú životnú radosť a energiu a to mi pomáhalo skutočne ľudí veľmi rýchlo spoznať. Ich podstatu, kto sú.

Nepriateľské politické strany, skupiny alebo krajiny boli mojou obľúbenou arénou.

V konfliktných zónach som vždy vedela vytvoriť hlboké a úprimné vzťahy na oboch stranách a cez ne hľadať cestu k zmiereniu. Pohybovala som sa v najvyšších kruhoch krajín Európy a sveta a bolo mi fajn.

Bol to vzrušujúci život.

Ale ako to býva, jedna oblasť mi unikala: osobný život

Túžila som po veľkej nádhernej láske, po výnimočnom mužovi hodnom mňa  (tak som to vtedy videla) a s nadšením čakala, kedy sa objaví.

No on sa neobjavoval

Alebo inak: vyrastajúc bez pozitívnych vzorov harmonických vzťahov medzi mužni a ženami som v takmer každom mužovi, ktorý splnil aspoň moje základné kritériá (rozumej: dal sa vygúgliť, bol očarujúco-charizmatický vo svojej sile a mal za sebou ľudí,  ktorí ho nasledovali) bola schopná vidieť toho pravého.

Keďže som však s úspešnými mužmi trávila  pracovne veľa času, rýchlo som prišla na to, že pozlátko sily úspechu často nie je skutočná sila.

Chcela som hlbšie hodnoty. Bola som schopná sa pokojne aj každý týždeň “zaľúbiť” do nového objavu a rovnako rýchlo sa ho vzdať a nájsť si nový objav, ak starý sklamal. Alebo skončiť so zlomeným srdcom, ak dotyčný (zdalo sa mi) má čo chcem, ale nechce mňa. Hm.

A keďže som bola odvážnou, príťažlivou a komunikačne veľmi zdatnou mladou ženou vo svete mužov (to tak vidím teraz :), tak ich prísun po celom svete bol neobmedzený a ja som pokračovala vo svojej jazde na emocionálnej hojdačke a tešila sa zo svojej “siete”.

Až prišiel Rastislav

Vysoký, tmavý, elegantný, úspešný, s mega rýchlym mozgom a zástupom nohlsedov, ktorí ho zbožňovali. Povedal, že mi rozumie. Že vie, kto som, čo chcem, a že mi to dá. Tým ma dostal.

Po roku a niečo intenzívneho vzťahu, keď som bola pripravená ísť za ním a byť jeho ženou som zistila, že môj hrdina si vymyslel smrť vlastnej ženy, že je stále ženatý a k tomu žije ešte jeden paralelný vzťah. Svojím lavírovaním medzi troma ženami v jeho živote si dokazoval svoju genialitu. A nám lámal srdce. Au.

Nasledovali roky vylizovania si rán a práce na sebe

Do práce som sa vložila viac ako hocikedy predtým (vďaka za volebné kampane, kde človek ani minútu nie je sám a za skvelých priateľov). Začala som zisťovať, ako to teda je s osobnými vzťahmi? Prečo nedostaneme to, po čom najviac túžime? Prečo iba dávame a dávame a nedostávame naspäť (tak som to vtedy videla)? Prečo láska tak bolí? Mám ju vôbec ešte chcieť? Dá sa mužom veriť? Prečo sa dejú takéto zlé veci? Čo vlastne chcem?

Ale roky šli a ja som silnela. Učila som sa, testovala, začala som chápať, ako osobné vzťahy a láska fungujú. Učila sa meditovať, vizualizovať. Prenikala hlbšie. Trvalo to takmer desať rokov.

A potom sa to stalo...

Vo chvíli, keď som si už myslela, že som silná, múdra, že viem, čo mám robiť s mužmi. Vo chvíli, keď som si bola istá, že už mi nikto neublíži tak ako Rastislav. Prišiel Oto. Ani nevediac ako som padla do jeho sietí. Hlboké intelektuálne a emocionálne prepojenie a obrovská fyzická blízkosť  a príťažlivosť sa striedali s emocionálnou manipuláciou, ktorou by bol fascinovaný aj Jung. Bola som závislá, strašne to bolelo, ale nevedela som si pomôcť.

V práci som bola stále veľmi úspešná, ale moje vnútro bolo emocionálne v troskách

Nevedela som byť sama so sebou, plakala som snáď stále. V lietadle, vo vlaku, v kaviarňach, na ulici. Bolo mi to fuk. V jednej kaviarni ku mne raz pristúpila žena a povedala mi, že jej je veľmi ľúto, že takto trpím a že dúfa, že to prejde.

Až prišiel ten deň: bolo leto a ja som sa našla sediac na strome, špehujúc čo sa naozaj deje u neho doma, keď nie je so mnou (aj tak mi to nepomohlo, len čo sa mi konečne podarilo vyliezť na strom, v dome sa zhaslo :D). A vtedy som si povedala: stačí. Som na emocionálnom dne a nastal čas odraziť sa a vyštartovať znova k nebu.

Môj osobný bod zlomu

Zbalila som seba, psa, vypla telefón a vyštartovala do môjho obľúbeného hotelového zámočku. Sama. Zahrabala som sa do rozvojových kníh a urobila si plán. Ďalším krok bol vyhľadať pomoc. Vedela som, že sama to nezvládnem. Našla som si skvelých učiteľov. Vrhla som sa do víkednových seminárov, online kurzov, terapií, prečítala snáď každú knihu o vzťahoch, ktorú som mohla. Použila učenie psychadelických látok.

Keďže som mnoho z týchto prístupov poznala a používala v práci celé roky, tak som postupovala vpred rýchlo. Do pol roka som bola emocionálne slobodná. A do roka bol v mojom živote muž mojich snov. Tentokrát naozaj. Prišiel a zostal, lebo ja som sa zmenila.

Dnes žijem vzťahy, ktoré žiť chcem

Uvedomila som si, že v skutočnosti mi nikto nikdy neublížil. Sama som si ubližovala tým, že som im to dovolila. Všetka bolesť v mojom živote bola moja vlastná zodpovednosť. Precítila som, čo naozaj znamená fráza, že “máme nájsť šťastie v sebe”, nie v externom prostredí, a vnútorne sa oslobodila.

To, čo som principiálne skvele chápala vo vzťahoch medzi krajinami a lídrami som priviedla do vlastného života. Hrdosť. Osobný štandard. Vlastnú cenu, hodnotu. A zároveň pokoru, úprimnosť, lásku.

To, čo žijem celý život je mi aj ďalej profesiou. Len inak...

Dnes učím iných ľudí, mužov aj ženy, ako si tvoriť a udržiavať krásne a harmonické vzťahy, ktoré prispievajú k ich osobnej slobode a naplneniu ako v práci, tak v súkromí. 

Cez osobný koučing, skupinový koučing, kurzy, prednášky a články im pomáham presne identifikovať, čo v živote chcú a ako to získať. Ako identifovať problémy, ktoré im bránia nájsť lásku a harmonické partnerstvo v osobnom živote alebo postup v živote pracovnom, ako zlepšiť (alebo ukončiť) vzťahy, ktoré ich trápia a osvetľujem im cestu k dosiahnutiu týchto cieľov.

Učím ich odvahe a zodpovednosti a sama ju denne žijem.

Som šťastná, spokojná a naplnená. Môj život je každým dňom lepší a ja ďakujem za všetko, čo mi bolo dané a čo dnes môžem odovzdávať ďalej iným. 

A čo je moje hlavné poučenie z tejto životnej cesty? 

To, že život v radosti alebo život v utrpení si vyberáme sami. Ako hovorí môj učiťel Anthony Robbins - bolesť je nevyhnutná, lebo vďaka nej rastieme. Utrpenie, alebo opakovanú bolesť, si sami vyberáme, keď ignorujeme lekcie, ktoré nám bolesť doniesla. 

Moja hlavná lekcia je ale toto: 

"Nájsť, pritiahnuť, získať vzťah svojich snov a žiť naplno krásne vzťahy sa dá naučiť. Ale zadarmo to nie je, a nie je to zo dňa na deň. Zázraky sa síce dejú každý deň, ale len vtedy, keď sme pripravení.  Bez odvahydisciplíny to ale nebude."

Vaša Lucia

PS1: To, že som vyrastala v ženskom prostredí a musela sa naučiť ako funguje svet mužský neznamená, že som nevyrastala kvalitne. Až na túto vec bolo moje detstvo šťastné a som hlboko vďačná mojej mame, že bola taká odvážna a dokázala ma vychovať tak skvele. 

PS2: Osoby v príbehu sú skutočné, ale mená sú zmenené :). 

 

Fotogaléria 

S Frodou na cestách

Kto som? 

 • Vzdelanie v oblasti životných stratégií
  Certifikáciu v osobnom koučingu som získala v Robbins-Madanes centre pre životné stratégie pod vedením mojich učiteľov Tonyho Robbinsa, Cloe Madanes, Marka Peysha a Magali Peysha (USA), a v Centre pre Strategické intervencie Marka a Magali Peysha (USA). Som absolventkou mnohých kurzov a seminárov zameraných na osobný rozvoj, rast, vzťahy, rozvoj biznisu a financií, liečenie vnútorného dieťaťa, tanca ako nástroja na prepojenie s vnútorným ja, ženstvom a dušou a pod vedením mien ako Robert Kiyosaki, Matthew Hussey, Mark Dzirasa, Markus Rothkranz, Monika Nisznasnká, Zola Dubnik, Marcela Hrapková a iné. Momentálne (2023) už druhý rok splolupracujem v osobnom mentoringu s terapeutkou a autorkou Cloe Madanes (USA), a som členkou osobného Mastermind programu Robina Sharmu MOGULS MASTERMIND.
 • Vzdelanie v oblasti vzťahov
  Študovala som stratégiu a diplomaciu na American University in Vienna, Austria (2000). Ukončila som politológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (2005) Doktorát v európskych štúdiách mám z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (2013). Predchádzalo mu trojročné doktorandské štúdium na fakulte sociálnych vied Masarykovej univerzity v Brne (2009)
 • Medzinárodné a politické vzťahy
  Pôsobila ako vedúca oddelenia zahraničných vzťahov SDKU-DS (do 2010), riaditeľka kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR (do 2012), riaditeľka kancelárie primátora Bratislavy (do 2018). Viedla som volebné kampane do Európskeho parlamentu (2009, 2014), lokálnych volieb (2013, 2018), opakovane v parlamentných voľbách. Pôsobila som na západnom Balkán s dôrazom na Kosovo a ako expertka pre Európsku úniu v Arménsku. Som aj senior analytičkou inštitútu MESA10.
 • Osobné vzťahy
  Môj partner, Lukáš Wolf, je viacnásobný majster sveta v kickboxe, vlastní a vedie klub bojových umení v Brne a zároveň je učiteľom. Žijem v Brne, Bratislave a v Košiciach. Veľa cestujem, hovorím šiestimi jazykmi, milujem tanec, kone, knihy, psy, box a nové technológie :).
Našou spoločnou vášňou je aj história a cestovanie. Radi chodíme na miesta, na ktoré zvyčajne sa dostať je výzvou. Byblos, Libanon 2018..
S mojimi učteľmi Markom a Magali Peysha. Obaja sú kouči svetového mena a tvorcovia koučingovej školy Anthonyho Robbinsa. San Diego, USA, 2019.
Sloboda patrí medzi moje dôležité hodnoty. Preto som viac ako 10 rokov spoluorganizovala verejné spomienky na Zamatovú revolúciu v Bratislave a iných slovenských mestách.
Aj koučka potrebuje koučov. Pokračujem v práci na sebe s kolegami z USA a z Európy.
S mojím drahým hovoríme, že máme radi, keď ľudia "blbnú". A tak to robíme - toto je program pre deti na Deň detí. Baví nás rovnako ako ich :D.
Nedávno som v nejakej knihe čítala, že ak oslobodíme seba tak tým oslobodzujeme aj iných. Ak sa prestaneme stále pozerať, či je OK, čo robíme, či sa na nás niekto nepozerá, či sme dosť dobrí, či neprekračujeme nejaké hranie - ale naopak, prekročíme ich a ideme za volaním našej duše napriek tomu, že si o nás niekto môže myslieť, že sme blázni, tak nie len ideme vlastnou cestou k úspechu, ale pomáhame aj iným dostať sa na tú ich. A za to stojí žiť, nie?