5 krokov k úspechu alebo ako realizovať každý plán

Čo si robila??? Speváčku karaoke v Japonsku?? A to sa ti ako podarilo….?”

Uškrnula som sa. No hej, nie je to práve tradičný spôsob zarábania peňazí stredoeurópskych študentov, ktorí na letá cestujú skôr na Work and Travel do Ameriky alebo do bližšieho Anglicka či Írska.

“No, vieš”, hovorím “ono to vlastne začalo v Grécku. Pracovala som tam na jednom gréckom ostrove v reštike, ale s gréckymi mužmi to tam bolo fakt ťažké, tak som s tým po dvoch týždňoch sekla. Ale prachy som potrebovala a Amerika už bola pasé, veď už bol jún, tak som hľadala niečo iné…“.

To sa už naozaj smejem a pokračujem:

Áno, hej, to som už doma pracovala pre stranu predsedu vlády, no ale stále na malý úväzok a peniažky bolo treba, tak čo som mala robiť?Nie, Mikuláš o tom nevedel :D.A ten Grék, majiteľ reštiky, mi nikdy nezaplatil ani tie dva týždne. Ale neskôr otvoril reštiku v Bratislave, keď som už ale full time pracovala pre vládnu stranu a strašne sa bál, ako mu to vrátim. No nie je život vtipný?” a smejem sa ďalej.

Cítite, čo sa v tomto príbehu deje?

Plánovanie je zásadné. Ale môžete ho robiť kdekoľvek :).

 

Rodia sa prvé kroky nevyhnutné pre to, aby sme realizovali akýkoľvek plán.

Prvým krokom je potreba.

Čo bola moja potreba v tej chvíli? Nič vznešené, nebojte. Jednoducho peniaze. Bola som študentka, starala sa sama o seba a zarobiť peniaze cez leto pre mňa znamenalo môcť žiť a študovať ďalšiu časť roka. Bola to nevyhnutná vec pre moje prežitie.

A tak som začala skúmať, ako ich získam.

Tu sa dostávame k ďalšiemu kroku: čo také viem, čo mi môže pomocť peniaze získať a ideálne ma to aj baví? Mala som 21 a moje zručnosti ešte neboli rozvité. Ale vedela som tancovať, to bola moja vášeň. Ďalšou vášňou boli jazyky a cestovanie. Druhým krokom preto bola vášeň.

Stanovila s icieľ, alebo podmienky, ak chcete – to bol krok číslo tri: čo vlastne hľadám? Hľadám krajinu, kde sa dostanem bez víz a nekomplikovane, zarobím zhruba čo v Amerike alebo západnej Európe, a stačí prax, ktorú mám, a ktorá ma baví.

To by sme mali, nasleduje bod číslo 4, zásadná zložka úspechu celého plánu – cesta alebo ako na to?

V tej dobe sa internet len rozvíjal, ale iná možnost nebola. Plán bol teda jednoduchý:

Krok č.1 – okamžite si po práci sadnút v internet café za komp a začať hľadať na základe stanovených podmienok.

Krok č.2 – nájsť, čo hľadám, zavolať a získať pozíciu.

Krok č. 3 – opakovať postup kým neuspejem.

Na toto celé mám tak týždeň času, maximálne dva. Ak tento plán zlyhá, záložný plán je vrátiť sa do Rakúska a robiť čašníčku tam, ale to už poznám – skúsme niečo novéJ.

Nepýtajte sa ako, vyskočil na mňa inzerát, niekde na webe – speváčka karaoke v Tokiu. “Nie je to tanec”, hovorím si, “ale znie to dobrodružne, je to niečo s hudbou, keď som bola malá, stále som spievala a baví ma to, tak čo, nenaučím sa pár piesní a trochu japončiny…? Dôkaz praxe nechcú, anglicky viem, preplatia letenku, začína sa ihneď – prečo váhať?

A čo posledná zložka plánu? Tou je výsledok. Čo bol môj výsledok? Tri mesiace strávené v Tokiu, v náročnej, ale nie nezaujímavej práci, nové prostredie, netradičné spoznanie novej kultúry, jazyka, získanie priateľov na celý život, posunutie vlastných hraníc a hlavne – peniaze na život na ďalších 8 mesiacov. Nie je to super?

Jasne, je to trošku pološialený plán. Ale zase – my tu nie sme medzi jednoduchými ženami, však? 🙂

Vráťme sa k pointe – k 5 krokom. Keby ktorýkoľvek z nich nebol, plán by nebol realizovateľný.

  1. V prvom rade keby nebolo potreby, nie je ani plánu. Howg.
  2. Bez toho, že som vedela, čo je moja vášen by som netušila, kde vlastne začať – čo vlastne chcem robiť, čo viem ponúknuť…?
  3. Bez cieľa alebo podmienok by som mohla mať potrebu a vášeň, ale houby by sa podarilo, lebo by zadanie bolo príliš všeobecné a nedoviedlo by ma nikam.
  4. Rovnako ani bez môjho “AKO” by to nešlo – čo z vášne a potreby a cieľa, keď si ho nerozmením na drobné a nenaplánujem cestu….?
  5. No a výsledok bol len súhrn tohto všetkého, niečo, čo som mala v mysli od začiatku ako vzdialený sen. A vyšiel.

Nebojte, nie som analytický génius, ktorý vo veku 21 rokov mal šialene premyslené a prepracované stratégie. Vtedy som konala skôr inštinktívne.

Až neskôr, o mnoho rokov potom a mnohých ďalších úspešne realizovaných plánoch, keď som sa sama zamýšľala nad tým ako dočerta sa mi toto všetko podarilo som na svoju životnú cestu aplikovala teoretické poznatky a prišla k tomuto jednoduchému záveru. A je fuk, či šlo o zmenu tela, návyky v jedle, kúpu bytu alebo čokoľvek v práci. Systém je ten istý.

Prečo to funguje…?

Nie je v tom žiadne tajomstvo ani zásadná veda. Väčšinou totiž žijeme tak, že máme milión plánov a snov a cieľov, ale nevieme v nich prioritizovať a nemáme systém, ktorý nám pomôže ich dosiahnuť. Rovnako keď tieto ciele a plány nie sú v súlade s našimi emóciami, tak to nepôjde. Emócie sú totiž zásadný pohonný motor všektého, čo robíme…ale o tom nabudúce J.

Mne tento pomohol asi milionkrát. Ako však každý systém tak aj tento má malú zapeklitosť a je v ňom ukrytý onen povestný diablik v detaile: Ono totiž ak ktorákoľvek z týchto 5 zložiek nebude správne nastavená, plán nevýjde.

Možno chcete vstávať ráno o piatej. Ale ak nemáte naozajstnú potrebu, svoje “prečo”, tak nevstanete. Ak neviete, čo je vaša vášeň a robíte, čo nechcete, tak pri tom nevydržíte, alebo trpíte.

Ako nemáte cieľ, ktorý je ten “váš”, tak ho nedosiahnete. Ak si nenastavíte dobre cestu, tak nedorazíte do cieľa. Alebo získate výsledok, ktorý nechcete.

Pointa je však jasná – 5 krokov je fajn nástroj. Treba sa ho naučiť používať.

Skúste to: vezmite si papier, sadnite si, a skúste si takto rozpísať čokoľvek, čo práve v živote riešite.

Chcete vedieť viac? Tak zostaňte so mnou, budem vás touto cestou sprevádzať ďalej :).

Vaša L.

PS: Ak chcete naplno vstúpiť do svojej sebarealizácie a naozaj realizovať každý svoj plán, ale zároveň žiť krásne a naplnené vzťahy a lásku, vstúpte do môjho KLUBU ODVÁŽNYCH ŽIEN. Pre všetky ženy, ktoré chcú do života VIAC. 

Lucia Klapacova
Sprievodkyňa úspešných žien k sebadisciplíne, realizácii ich cieľov a vytvoreniu života, po akom túžia. Môj príbeh si môžete prečítať tu: