Aj vy robíte tieto dve chyby zásadné chyby v začínajúcom vzťahu?

Smska pípla a ja som s búšiacim srdcom skočila po telefóne. On…? Grr, nie. Eva. Je super mať super kamošky, ale keď čakáte, že je to niekto iný, tak to trošku sklame a zabolí.  

A je to nefér, veď kto zostane na našej strane, keď ďalší muž pôjde dokelu…? No ale srdce je srdce a emócie su silná vec!

Ten večer bol super. Mala som pocit, že som kráľovná noci. Bolo nám spolu tak dobre! Vídali sme sa už chvíľu, pár krát sme spolu šli von. Ok, priznávam, iniciovala som to asi viac ja. Ale veď on nemusel, keby nechcel! A šiel. Urobil to. Doniesol mi darček. A kvety. Naše prepojenie je ozajstné, nie je to nejaký výmysel. To vieme obaja. Nebolo to o sexe, bolo to o tom, že sa stretli dvaja ľudia, ktorí sa k sebe fakt hodia. Myslím, že fakt nikoho iného nemá. To by nebolo dobre, ale trošku som sa bála opýtať sa to tak priamo. Hm.

Ale prečo sa teraz neozýva..? Už je to týždeň. A nič. A to povedal, že sa ozve hneď ďalší deň. Dám mu ešte deň a potom na to asi kašlem. Toto asi nie je OK, že sa takto správa. Zaslúžim si ozaj niečo lepšie než toto!!

Pípla ďalšia správa.

On!!! 🙂 Ok, všetko je v poriadku. Super! Hmm, čo by sme tak mohli robiť..?

Spoznávate sa v tomto príbehu?  Ja áno, lebo je môj. A nezažila som ho len jeden krát. Poznáte tú radosť, to šteklenie v žalúdku, keď stretnete niekoho, kto sa vám fakt páči? A potom zistíte, že náklonnosť je opätovaná? Hurá! Strávite spolu pekné momenty. Možno večer. A potom ďalší. Je vám naozaj dobre. Prídete na to, že tento sa vám fakt páči!

A potom dostanete strach: “Je to naozaj alebo to len hrá, že mu je so mnou dobre?” “Čo bude ďalej..?” “Mám mu zavolať, keď nevolá? Poslať správu?” “Robím niečo zle…?”

A keď sa neozve, cítite to zvieranie žalúdka. Deň, dva. Je vám nanič. Nedokážete sa sústrediť poriadne na nič iné, iba na telefón. Vymýšľate fígle ako oklamať to čakanie. Googlite po internete a facebooku, aby ste o ňom čo najviac zistili. A potom príde telefonát alebo správa – na váš vkus síce trošku neskôr než mala, no ale aj tak dobre, prišla! – a zase do vás vstúpi tá radosť a energia. A potom zase odíde.. a tak sa to opakuje. Na začiatku všetko vyzerá krásne. Ale pár týždňov už si nie ste taká istá – namotaná ste ale poriadne.

A teraz čo..?

Sú medzi nami tie ženy, ktoré tieto emocionálne kolotoče neprežívajú (aj keď, čestne, ja osobne som takú nestretla). Stretla som ale také, ktoré z našli cestu von. Patrím medzi ne aj ja. Sama som veľa, veľa krát zažila “tortúru” nových začiatkov. A potom investovala do vzťahov, do ktorých som nikdy investovať nemala. Ale kto to má vedieť…? Kde sa to máme naučiť..?

Toľkokrát som chcela, aby som mala niekoho pri sebe, kto mi pomôže v tom, ako nájsť naozajstnú lásku alebo úľavu od bolesti zlomeného srdca. Niekoho komu môžem veriť, kto mi poradí a usmerní ma.

Ale nikto taký nebol a tak som hľadala sama. Knihy, semináre, webináre, workshopy, videá, osobní kouči cez internet, inšpiratívni svetoví spíkri, experti.. vrhla som sa, do čoho som mohla. A samozrejme – štúdium harmonických párov okolo mňa. Ako to robia? Ako zvládli tú zapeklitú a tŕnistú cestu začiatku vzťahu plnú nástrah a ako dokážu tak nádherne a šťastne žiť aj keď majú kopec detí a komplikované životy?

Prišla som na to, že sa to dá, že odpovede a spôsoby AKO existujú. Aj preto si dnes trúfam toto vám písať: moja vlastná cesta bola taká hrboľatá a boľavá, ale tak veľa ma naučila, že dnes dokážem pomáhať tým, ktorí sú na nej tiež, aby ju nemali takú ťažkú. Je to moja vášeň – a svojím spôsobom “odplata” tým mužom, ktorí naozaj žijú v tom, že si zo ženami môžu robiť, čo chcú.

Ono je to totiž veľa krát pravda. Naozaj si s nami robia, čo chcú. Ale nie je to preto, že sú zlí tí muži. Preto aj tá “odplata” je v úvodzovkách. Veď ani im z toho nie je až tak dobre ako by sa mohlo zdať.

Správajú sa k nám tak ale preto, lebo im to dovolia tie ženy. My im to dovoľujeme! Veď to dobre poznáte: určite ste tiež zažili prípad, keď ste sa s niekým stretávali vy alebo vaša kamoška, a bolo to divné. Týpek všelijako uhýbal, chcel, nechcel, často nedodržal slovo.. Vy alebo kamoška ste celkom trpeli. No a potom ste sa rozišli a ups – niekoľko rokov neskôr je z neho šťastný sporiadaný partner a otecko. Ale vy nie ste tá šťastná žena, ktorú si vybral. Prečo?? V čom je tá zapeklitosť, ten rozdiel medzi vami a ňou?!

Rozdiel je v tom, že ona možno už chápe, čo vy ešte nie.
My sme totiž často také:

Pre búšenie srdca, pre krátke letmé okamihy vzrušenia a pocitu, že niekam patríme, že sme milované, pre kúsok nehy sme totiž často ochotné úplne zabudnúť, kto sme, odkiaľ sme prišli a aká je naša cena a hodnota. Pre udržanie tohto pominuteľného pocitu urobíme hocičo.

Hold, je to tak. Tá žena, ktorá to nikdy nezažila, nech hodí kameňom. Obávam sa však, že tých kameňov veľa nebude.

Veľa z nás žien totiž vo veľmi citlivej fáze začínajúceho vzťahu urobí jednu zo základných dvoch chýb:

1. Necháme sa uniesť emóciami a nevidíme, že investujeme do niekoho, kto nás nie je hoden – možno nehovorí úplne pravdu, možno trochu klame, možno je to fakt skôr „namotávka“, hra. Ale my to často nevidíme, lebo to v tej chvíli ani vidieť nechceme.

2. V strachu pred tým, že o muža svojich „snov“ prídeme a budene opäť samé urobíme čokoľvek, aby sme si ho udržali. Doslova.

Obe z týchto dvoch chýb majú základ v jednej (alebo všetkých) týchto veciach: nedostatočnej sebahodnote, chýbajúcom sebarešpekte a neexistujúcich osobných hraniciach.

Čo je ešte závažnejšie je to, že tieto chyby resp.vysporadanie sa s nimi predurčuje nie len to, či vzťah ako taký bude pokračovať, ale aj to, ako bude vyzerať. Áno, aj o päť rokov.

Poviete si: “Mne sa to ale nestane, ja som úspešná, schopná silná žena!”

Ha! Ale tu je práve ten háčik. PRÁVE tie úspešné, schopné, silné ženy robia tieto chyby úplne najviac! Nemá to totiž vôbec žiaden súvis s tým ako sme vzdelané, inteligentné, koľko sme cestovali, koľko zarábame alebo koľkým mužom šéfujeme. Naopak, vo všetkých týchto ostatných oblastiach môžeme byť veľmi úspešné!

Obzrite sa okolo: stavím sa, že máte šikovnú, úspešnú dobre vyzerajúcu kamošku, ktorá je buď sama, alebo vo vzťahu, ktorý úplne nefunguje.

Prečo je to tak? To je dlhší príbeh. Nateraz stačí toto: urobte si malú sebaanalýzku. Dajte si chvíľku úprimnosti. Napíšte si na papier 4 veci, ktoré by ste naozaj úprimne a veľmi chceli vo vzťahu mať. Ako chcete, aby sa váš partner k vám správal? A potom si to porovnajte s tým, čo vo vzťahu naozaj žijete. Máte to..?

Ja dnes áno. Ale cesta tam nebola ľahká a preto viem, ako sa cítite, čo prežívate a aké to vie byť peklo.

Ale nebojte. Sebahodnota a sebarešpekt sa dá znova získať. Urobte to čo ja, vrhnite sa do hľadania, a odpovede nájdete. Pozrite si napríklad Matthew Husseyho, je to jeden z najlepších koučov vzťahov dnešnej doby. Mrknite na Anthonyho Robbinsa Cloe Madanes. Osobne som študovala ich učenie a kurzy a veľmi mi pomohli. V kníhkupectvách je dnes veľa dobrých autorov. Nájdite si ma na mojom Facebookovom profile, dávam ich najlepšie videá aj s komentármi a tipy, prihláste sa tam a budete mať lepší prehľad.

Alebo keď chcete ľahšiu a rýchlejšiu pomoc, tak vstúpte do môjho KLUBU ODVÁŽNYCH ŽIEN. Pre všetky ženy, ktoré chcú do života VIAC.

Krásny deň ešte majte!

Lucia Klapáčová.

Koučka na vašej strane.

PS: Aby bolo jasné, platí to aj opačne: Sú aj ženy, ktoré si myslia, že si môžu robiť, čo chcú s mužmi, lebo tí im to dovolia. A ja som tu pre každého, kto sa chce prestať báť, chce vziať svoj život, emócie, srdce a rešpekt do vlastných rúk a raz a navždy začať žiť naplno a šťastne!

Lucia Klapacova
Sprievodkyňa úspešných žien k sebadisciplíne, realizácii ich cieľov a vytvoreniu života, po akom túžia. Môj príbeh si môžete prečítať tu: