Kto sú odvážne ženy..?

Dámy moje, poznáte ten klasický citát, ktorý hovorí, že odvaha nie je nemať strach, ale mať strach a konať napriek nemu…?

Na chvíľu prestaňte robiť čokoľvek, čo robíte. Dajte si tri hlboké nádychy a výdychy, na chvíľku sa zahľaďte do diaľky na horizont a spomeňte si na poslednú chvíľu, kedy ste mali strach, ale aj tak ste urobili, čo ste chceli.

Možno ste vošli do drahého obchodu so šatami, aj keď viete, že si ich teraz nemôžete dovoliť. Alebo ste sa v návale radosti žiarovo usmiali na človeka na chodníku idúceho oproti. Možno ste pochválili šéfkine nové šaty. Alebo sa vám šialene nechcelo ísť behať, ale šli ste. Ozvali ste sa na porade v práci a povedali svoj názor. Vydali ste sa. Porodili dieťa. Išli k zubárke, aj keď ozaj neznášate bolesť. Prejavili ste emócie, aj tam, kde možno boli nevítané alebo ste nevedeli, ako budú prijaté.

Vidíte to? Viete precítiť tú chvíľu? Cítite tú hrdosť samej na seba? Ten strach pred, a radosť po? Však to nakoniec nebolo ani také ťažké alebo zlé ako sa zdalo? Môže byť tento pocit zdrojom vašej sily a odvahy k ďalším krokom, ktoré sú pred vami….? Zapíšte si to a v slabšej chvíli sa k tomu pocitu, k tej situácii vracajte.

Kedy cítime strach…?

Sú situácie, kedy sa naozaj úprimne nebojíte.To, čo je pre niekoho nočná mora je pre vás vzrušenie, rozkoš a výzva, do ktorej sa s radosťou vrhnete.

Potom sú chvíle, keď sa úprimne bojíte, ale aj tak to urobíte. Bojíte sa, že nebudete dosť dobrá. Bojíte sa, čo si o vás ľudia pomyslia. Že vás niekto, na kom vám záleží, nebude mať rád alebo rada. Kto toto nepozná, nech hodí kameňom. Ha! Úprimne. Taká tu nie je žiadna z nás.

A sú aj také chvíle, keď sa bojíte, a ustúpite strachu. Niekedy je to múdre. Napokon, strach má v našom živote zásadný význam. Zabezpečuje naše prežitie. Je emocionálnym radarom. Vďaka bohu za strach! Neverte, že sú úspešní ľudia, ktorí nikdy neustúpia strachu.

Máte strach z verejných prejavov? Dnes ma tešia a bavia, ale tiež som veľakrát strach musela prekonať.

Viem presne, čo cítite. Sama som tam bola tisíc krát. Možno bola moja cesta trošku dobrodružnejšia než cesty niektorých z vás, a možno menej. Tiež som zažila všetko z toho. Odvahu tam, kde iní dávno ustúpili. Len som sa obzrela a zachechtala J. Strach, ktorý zviera žalúdok – a tú radosť potom, keď som konala aj tak. A niekedy ústup.

Musím sa vám k niečomu priznať: neverím, že každá žena je výnimočná, a neverím, že sme všetky rovnaké. Možno teraz niekto prestane čítať a nazve ma protivnou elitárkou. Možno som.

Verím v niečo iné: V to, že každá žena má v sebe potenciál stať sa výnimočnou. Ale nie každá tento potenciál naplní.

Nie sme rovnaké, a dobre tak. A tak chcem povedať, že ani táto stránka nie je pre každú ženu. Odpusťte.

Ale je pre každú ženu, ktorá sa chce pokúsiť svoj potenciál naplniť. Či sa jej to podarí alebo nie, to je iný príbeh.

Také ženy volám odvážnymi ženami.

Či mám ja svoj potenciál naplnený? Ale kde, ten potenciál je velikánsky! Či na tom pracujem? Ó ÁNO! Každý jeden deň, a pár úspechov už aj je :). Aj keď to často znamená len hľadanie, čo ten potenciál je.

Má túto možnosť každá žena? To áno.

Urobí to každá? Nie.

Kde sa nachádzate vy?

Dôvod, prečo som tu, teraz, a prečo toto píšem nie je v tom, že si uzurpujem právo hodnotiť iných alebo hovoriť im, čo je správne a čo nie. Božechráň!

Dôvod je iný. Keď ste čítali môj príbeh, možno v ňom vidíte, že môj život bol veľmi pestrý a rôznorodý. Na svoj vek – mám 37 – mám toho za sebou na niekoľko životov. A to je ten dôvod: Verím v to, že všetky prekonané výzvy a ťažkosti na ceste k úspechu, ktoré sme zvládli sú tu na to, aby slúžili iným posúvať sa na ich ceste.

Môj cieľ, misia, je dávať ďalej skúsenosti a poznatky, ktoré som získala. Aby ste vy, úspešné šikovné a krásne ženy s cieľmi a plánmi možno nemuseli ísť takou tvrdou cestou, akou som šla ja. Neviem prejsť tú vašu, ale viem vám ju pomôcť skrátiť.

Predovšetkým som tu preto, aby som robila, to, čo viem najlepšie – ukazovala vám, že sa to dá. A ukazovala váš vlastný potenciál vo vás. Tie sny, na ktoré ste zabudli, tú energiu, ktorá je vo vás skrytá a tie nástroje, ako ísť vpred, aj keď to niekedy bolí. Ale odmena stojí za to.

Spustiť sa na zip line ponad hlbokú dolinu v Arménsku bola výzva :).

Túto cestu som nazvala Život odvážnej ženy.

Kto je pre mňa odvážna žena?

 • Tá, ktorá vie, že v živote je viac, než to, čo žije teraz a vie, že zodpovednosť za svoj život má sama vo svojich rukách.
 • Koná, aj keď má niekedy strach.
 • Hľadá a pátra po spôsoboch ako priniesť viac rovnováhy, vzrušenia a odhodlania do života svojho a svojich blízkych
 • Nebojí sa ísť svojou cestou
 • Taká žena, ktorá cíti – lebo emócie sú korením života
 • Rozbije niečo a trieska a kričí a kope a zúri a niekedy je zlá. Ale miluje.

Fíha, poviete si, keď sú tie ženy také skvelé (a ešte sa v tejto kategórii nevidíte), tak načo potrebujú niekoho ako si ty? Veď si všetko zariadia samé a ich život musí byť skvelý!

Iste :). Ale aj nie.. ono totiž mať tieto kvality neznamená automaticky byť schopné zvládnuť všetky vývzy a mať naplnené všetky svoje potreby. Čo môže brzdiť takúto ženu?

 • Napríklad to, že má veľa záujmov a snov a plánov, ale nevie ich vždy realizovať, lebo ju v tom brzdí niečo externé alebo ona sama alebo je toho jednoducho toľko, že nevie, kde začať
 • Nevie, čo vlastne chce
 • Baví ju veľa vecí a cíti v sebe vášeň, energiu a veľký potenciál, len to všetko nevie vždy dobre použiť a vyjadriť
 • Cíti šialenú túžbu zmeniť svoj život a posunúť sa ďalej, ale má zodpovednosť za deti a rodinu a potrebuje nájsť cestu s minimom rizika, aby neohrozila najbližších
 • A niekedy len potrebuje vedieť, že nie je sama – že jej divokosť je dar a treba len nájsť spôsob správne ju využiť

Už ste sa našli? 🙂

So všetkým rešpektom k našim spoludružkám – ak ste tu, na tomto webe, a čítate toto ďalej, tak šance sú, že ste superžena. Nebojím sa toho pomenovania!

Takže, dámy, s čím vám môžem pomôcť?

 • Nastaviť vaše vzťahy. Tak, aby do vášho života prišla láska, ktorá zostane 🤩.
 • S prioritizáciou vašich plánov a cieľov. Najprv vyberieme tie konkrétne, a potom na nich začneme pracovať. Budeme to robiť na príkladoch, ktoré vám budem prinášať. Budem pracovať priamo s vami, na vašich plánoch a snoch. V našom KLUBE ODVÁŽNYCH ŽIEN práve pracujeme na najlepšom roku vášho života 🤩. 
 • Vidieť vašu situáciu v inej perspektíve, ktorá môže doniesť nové, možno nečakané riešenia, ktoré boli doteraz zakryté.
 • Pochopiť, čo vám hovoria vaše pocity. Lebo ich máte preto, lebo majú zmysel.
 • Porozumieť svojmu telu a jeho signálom. Lebo telo skrýva odpovede.
 • O tom, že disciplína je v skutočnosti vášeň v praxi a prokrastinácia nedostatok sebalásky. Ale o tom nabudúce :).

Dámy – toto je pozvanie žiť život odvážnej ženy. Viem, viete to aj samé. Ale možno vám s niečím budem vedieť pomôcť, čo myslíte? Ak chcete na ceste k odvážnej žene v sebe skvelú spoločnosť a moje vedenie, vstúpte do KLUBU ODVÁŽNYCH ŽIEN. Prvý mesiac je s 50% zľavou.

Vaša L.

Lucia Klapacova
Sprievodkyňa úspešných žien k sebadisciplíne, realizácii ich cieľov a vytvoreniu života, po akom túžia. Môj príbeh si môžete prečítať tu: